Idea PDF Drukuj Email

Opieka hospicyjna

Hospicjum - hospitium
Słowo łacińskie pochodzące od hospes. Znaczy tyle co gościnność, udzielanie gościny, przynoszenie ulgi.
Pallium
Słowo łacińskie oznaczające ciepły, obszerny płaszcz. W znaczeniu, w którym go używamy oznacza łagodzenie cierpienia. Hospicjum ma otulać, dawać ciepło i poczucie bezpieczeństwa.

Opieka hospicyjna/paliatywna kieruje się następujacymi zasadami:

• zapewnienie ulgi w bólu,
  • zapewnienie poczucia bezpieczeństwa,
  • afirmacja życia i uznanie śmierci za normalny proces,
  • celem nie jest przyspieszanie czy odraczanie śmierci,
  • opiera się na działaniu w interdyscyplinarnym zespole, celem zaspokojenia różnorakich potrzeba chorego i jego rodziny,
  • stara się integrować psychologiczne oraz duchowe aspekty opieki nad chorym,
  • stara się poprawiać jakość życia, przy czym jakość życia rozumiana jest jako subiektywna ocena chorego, która może zmieniać się wraz z upływem czasu,
  • zapewnia wsparcie w okresie żałoby,

Polecamy także zapoznanie się z Deklaracją Toruńską, oraz Wytycznymi (Rekomendacjami) Rec (2003) 24 Komitetu Ministrów dla państw członkowskich dotyczącymi organizacji opieki paliatywnej przyjętymi przez Komitet Ministrów 12 Listopada 2003 na 860 konferencji Zastępców Ministrów.

Hospicjum Ojca Pio

Hospicjum Św. Ojca Pio powstało z inicjatywy Ruchu Apostolatu Bożego Miłosierdzia żyjącego duchowością tego stygmatyka z San Giovanni Rotondo, który w szczególny sposób propagował niesienie ulgi w cierpieniu chorym i potrzebującym. Celem hospicjum jest ogarnięcie całościową opieką chorych w zaawansowanym stadium choroby nowotworowej i ich rodzin, oraz zapewnienie godnego odejścia. Opiekę sprawuje się w domu chorego, gdzie zapewnia się duchową pomoc kapłana.

AKCJA ZDOBYWAMY SZCZYTY

1.05.2017-30.11.2017